Τελευταίοι Αγώνες: Ποδόσφαιρο: Ολυμπιακός - / - / Μπάσκετ: Ολυμπιακός - / - / Πόλο: Ολυμπιακός - / - / Βόλλεϋ: Ολυμπιακός - / -

Σάββατο 3 Μαΐου 2008

30 πόντοι και λιγοι ηταν!

Μετα από ένα νωθρό πρώτο δεκάλεπτο (22-22) ο Ολυμπιακός πάτησε το γκάζι από τη δεύτερη περίοδο και μετά με αποτέλεσμα να διαλύσει, για άλλη μια φορά φέτος (92-62), την αεκ. Οι παίκτες αν και ξεκίνησαν χωρίς να είναι συγκεντρωμένοι και με πολλές λάθος επιλογές σε άμυνα και επίθεση, στη συνέχεια του αγώνα σοβαρεύτηκαν, ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους στην επίθεση, έσφιξαν την άμυνα τους και η αεκ δεν ήταν σε καμιά περίπτωση ικανή να αποτρέψει το μοιραίο.

Η διακύμανση της διαφοράς εδραιώθηκε νωρίς (από τα μέσα του δευτέρου δεκαλέπτου) πάνω από τους δεκαπέντε πόντους, πράγμα που έδωσε το δικαίωμα στο Δράκο να δοκιμάσει διάφορα σχήματα και παίκτες στο δεύτερο ημίχρονο. Θα ήταν άδικο να ξεχωρίσουμε μόνο ένα ή δυο παίκτες. Στο πρώτο δεκάλεπτο όλοι ήταν μέτριοι με εξαίρεση τον Γκριρ. Στα υπόλοιπα όμως δεκάλεπτα όλοι όσοι αγωνίστηκαν έπαιξαν καλά. Το τελικό σκορ (92-62) αντικατοπτρίζει πλήρως την διαφορά ποιότητας ανάμεσα στις δυο ομάδες. Πλέον, η σειρά μεταφέρεται στο ΟΑΚΑ τη Δευτέρα το απόγευμα, με τον Θρύλο μας να θέλει μια ακόμα νίκη για να περάσει στους ημιτελικούς του πρωταθλήματος.

Σχολιάστε το ματς στο φόρουμ των thrylos-fans!

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 50-33, 72-51, 92-62

Ολυμπιακός: Μπλάκνεϊ 9 (1), Παπαμακάριος 1, Γουντς 11 (1), Πρίντεζης, Σεϊμπούτις 1, Μπουρούσης 13 (2), Τσακαλίδης 6, Γκριρ 18 (3), Τεόντοσιτς 5 (1), Βασιλόπουλος 15 (3), Βασιλειάδης 4 (1), Σχορτσανίτης 9.

ΑΕΚ: Ουέσον 5 (1), Σι 5, Παπανικολάου 1, Ταπούτος 4, Κυρίτσης 11, Χατζής 4, Μπάρλος 10 (1), Έιβερι 12 (2), Σίμτσακ, Βασίλιεβιτς 5 (1), Χαρίσης 2, Σιούτης 3 (1).

Απαγορεύεται κατά τον Ν.2121/1993 και κατά τη διεθνή σύμβαση της Βέρνης η αναδημοσίευση και γενικά η αναπαραγωγή - ολική, μερική, περιληπτική - η κατά παράφραση, η διασκευή, απόδοση του περιεχομένου του παρόντος web site με οποιοδήποτε μέσο και τρόπο, μηχανικό, ηλεκτρονικό, φωτοτυπικό, ηχογράφησης ή άλλο, άνευ προηγούμενης έγγραφης άδειας του εκδότη.