Τελευταίοι Αγώνες: Ποδόσφαιρο: Ολυμπιακός - / - / Μπάσκετ: Ολυμπιακός - / - / Πόλο: Ολυμπιακός - / - / Βόλλεϋ: Ολυμπιακός - / -

Κυριακή 5 Απριλίου 2009

Βόλτα του Πρωταθλητή στη Λιβαδειά!

Με το πρωτάθλημα να έχει κριθεί εδώ και δεκαπέντε μέρες το σημερινό παιχνίδι στη Λιβαδειά είχε ενδιαφέρον μόνο από την άποψη του να δούμε κάποια νεαρά παιδιά της ομάδας μας να παίζουν. Ο Ερνέστο Βαλβερδε αποφάσισε να δώσει την ευκαιρία σε αρκετούς και έτσι κατέβασε μια ενδεκάδα με πολλά νέα πρόσωπα με το Κυριάκο Παπαδόπουλο να ξεχωρίζει μιας και πραγματοποίησε το ντεμπούτο του στο αρχικό σχήμα. Το παιχνίδι, όπως αναμενόταν, είχε ενδιαφέρον μόνο για το Λεβαδειακο ο οποίος ήθελε να εξασφαλίσει και μαθηματικά την παραμονή του στη μεγάλη κατηγορία. Οι παίκτες του Βουκοτιτς μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και κατάφεραν να προηγηθούν σχετικά νωρίς (17ο λεπτό) στο πρώτο ημίχρονο, ξυπνώντας μνήμες του προπερσινου 3-2, μιας στο ίδιο διάστημα η ομάδα μας ήταν τουλάχιστον νωθρή, για να μην πούμε "αδιάφορη". Από το σημείο που προηγήθηκε ο Λεβαδειακος και μετά, οι παίκτες του Ολυμπιακού έδειξαν λίγο περισσότερο διάθεση, ισορρόπησαν το παιχνίδι και κατάφεραν (έστω και μετά από 2-3 κόντρες) να ισοφαρίσουν με το Ματ Ντερμπισαϊρ πριν τελειώσει το ημίχρονο (28ο λεπτό).

Το δεύτερο μισό του αγώνα η ποιότητα του παιχνιδιού έπεσε ακόμα περισσότερο με το Λεβαδειακο να μην μπορεί να απειλήσει σοβαρά και τον Ολυμπιακό να μην "καίγεται" και πολύ να κυνηγήσει το γκολ. Βέβαια όλα αυτά ήρθε να τα ακυρώσει το εκπληκτικό γκολ (με απευθείας εκτέλεση φάουλ) του Λουτσιάνο Γκαλετι (ο οποίος είχε περάσει 2 λεπτά νωρίτερα στον αγώνα στη θέση του Τζολε) στο 75ο λεπτό. Ενδιαφέρον σημείο του δεύτερου ημιχρόνου ήταν η συμμετοχή του Αρη Σοϊλέδη που αντικατέστησε το Σεμπάστιαν Λετο στο 61ο λεπτό, με τον μικρο να τα πηγαίνει αρκετά καλά στο διάστημα που αγωνίστηκε. Το τελικό 1-2 κρίνεται δικαιοτατο και χαρακτηριστικό της διαφοράς ποιότητας του Ολυμπιακού τόσο με τον αποψινό αξιόμαχο αντίπαλο του όσο και με τις υπόλοιπες ομάδες της κατηγορίας. Σε γενικές γραμμές οι "μικροί" του Ολυμπιακού τα πήγαν καλά με τους Κυριάκο και Γιάννη Παπαδόπουλο, Αρη Σοϊλεδη και Γκαλιτσιο να αφήνουν υποσχέσεις για το μέλλον. Με αυτά με τα άλλα ο Θρύλος έβγαλε την αγωνιστική υποχρέωση στρέφοντας τη προσοχή του στο 2ο ημιτελικό κυπέλλου με τον Αστέρα την ερχόμενη Πέμπτη.

Σχολιάστε το παιχνίδι στο φόρουμ των thrylos-fans!

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ: Μπλάζιτς, Μουλόπουλος, Μασάδο, Καψής, Κόλτζος, Λεονάρντο, Ανδράλας (52' Κατσικογιάννης), Κιάσσος (65' Πιέτσνιακ), Ζησόπουλος, Ναπολεόνι, Ντιμπαλά

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Κόβατς, Λεονάρντο, Γκαλίτσιος, Όσκαρ, Τζόρτζεβιτς(Γκαλέτι 72'), Άντζας, Μενδρινός, Λέτο (Σοϊλέδης 61'), Ντάρμπισαϊρ(Ντιόγκο 69'), Γ. Παπαδόπουλος, Κ. Παπαδόπουλος

Απαγορεύεται κατά τον Ν.2121/1993 και κατά τη διεθνή σύμβαση της Βέρνης η αναδημοσίευση και γενικά η αναπαραγωγή - ολική, μερική, περιληπτική - η κατά παράφραση, η διασκευή, απόδοση του περιεχομένου του παρόντος web site με οποιοδήποτε μέσο και τρόπο, μηχανικό, ηλεκτρονικό, φωτοτυπικό, ηχογράφησης ή άλλο, άνευ προηγούμενης έγγραφης άδειας του εκδότη.