Τελευταίοι Αγώνες: Ποδόσφαιρο: Ολυμπιακός - / - / Μπάσκετ: Ολυμπιακός - / - / Πόλο: Ολυμπιακός - / - / Βόλλεϋ: Ολυμπιακός - / -

Παρασκευή 6 Φεβρουαρίου 2009

Τους κέρασε... Συριανό λουκούμι

Άρθρο του Everick-7

Στο κατάμεστο κλειστό Γυμναστήριο ''Δημήτρης Βικέλας'' της Σύρου ο Ολυμπιακός παρά τις πολλές και σημηντικές απουσίες βασικών του παικτών έκαμψε τελικά την σθεναρή αντίστατη του τοπικού Φοίνικα.

Οι φιλοξενούμενοι παρατάχθηκαν στο τάραφλεξ του κλειστού της Σύρου με το μυαλό τους στην εξοντωτική ποινή που τους επεβλήθη λίγες μόλις ώρες νωρίτερα για τα γεγονότα του FINAL-8 της Πάτρας. Με εκπληκτικό τον Νίκο Ρουμελιώτη η ομάδα του Πειραιά αν και βρέθηκε πίσω με 14-11 και 22-21 κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα μέτρα του και να επιβληθεί δύσκολα με 23-25.

Στο δεύτερο σετ η ομάδα του Φοίνικα με το επιθετικό σερβίς δυσκόλεψε την υποδοχή του ΟΣΦΠ δημιουργώντας προβλήματα. Το παιχνίδι πήγε πόντο-πόντο και στο 24-24 ο Ρουμελιώτης κάρφωσε και ενώ η μπαλα βρήκε γραμμή ο διαιτητής προς έκπληξη όλων έδωσε άουτ.

Ο εκνευρισμός των παικτών των φιλοξενούμενων ήταν εμφανής με αποτέλεσμα το σετ να πάει στους γηπεδούχους (28-26). Μάλιστα να σημειωθεί ότι στο ξεκίνημα του σετ αυτού προστέθηκε ένα επιπλέον πρόβλημα για την ομάδα του Λιμανιού αφού αποχώρησε μετά από τραυματισμό στον αγώνα ο κεντρικός Τομ Χοφ.

Στο τρίτο σετ ο Ολυμπιακός δεν πτοήθηκε και ανέβασε ρυθμούς με κύριους εκφραστές τους Τζούριτς και Ρουμελιώτη επιβλήθηκε εύκολα 19-25.

Στο τέταρτο σετ οι γηπεδούχοι βρέθηκαν μπροστά με 10-3 μετά από συνεχόμενους πόντους των Αζένια και Καλντέϊρα. Οι Πειραιώτες αντέδρσαν και έφτασαν μια ανάσα μειώνοντας σε 21-20 . Κάποιες λανθασμένες υποδείξεις του άρχοντα του αγώνα κύριου Θέμελη σε κρίσιμους πόντους στο 22-21 και στο 23-22 έδωσαν τελικά τη δυνατότητα στον Φοίνικα να πανηγυρίσει την ισοφάριση και την κατάκτηση ενός πολύτιμου πόντου.

Στο τάϊ-μπρεϊκ οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με ενθουσιασμό και με ψυχολογία στα ύψη προηγήθηκαν με 3-0 και 4-2. Στη συνέχεια ο ΟΣΦΠ πίεσε πολύ από τη θέση του σερβίς και αφού πήρε τα ηνία του αγώνα έφτασε τελικά σε μια πολύτιμη νίκη με 2-3 (10-15) . Στο σετ αυτό κορυφαίοι οι Ρουμελιώτης και Χριστοφιδέλης. Έτσι η ομάδα του Πειραιά παρέμεινε στο κυνήγι της πρώτης θέσης περιμένοντας πλέον ενδεχόμενο στραβοπάτημα στον αυριανό αγώνα του πρωτοπόρου απο απέναντι στον Άρη.

Αμέσως μετά το τέλος της αναμέτρησης ο προπονητής μας απέδωσε τα εύσημα στους βολεϊμπολίστες μας λέγοντας μεταξύ άλλων:

«Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά που έπαιξαν. Σήμερα μίλησε η καρδιά του Ολυμπιακού, μπορεί να μας έλειπαν βασικοί παίκτες αλλά τα καταφέραμε και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος από τη νίκη.»

Από την πλευρά του ο Νίκος Ρουμελιώτης τόνισε: «Είμαι πολύ χαρούμενος για τη νίκη. Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια στον Τσέργα που έχει καλύψει με τον καλύτερο τρόπο το κενό του Βασίλη Κουρνέτα. Πιστεύω ότι αν γινόταν ο τελικός με τον Παναθηναϊκό εμείς θα νικούσαμε. Είμαστε αποφασισμένοι να δώσουμε και την καρδιά μας ώστε να φέρουμε και πάλι το πρωτάθλημα στον Πειραιά.»