Τελευταίοι Αγώνες: Ποδόσφαιρο: Ολυμπιακός - / - / Μπάσκετ: Ολυμπιακός - / - / Πόλο: Ολυμπιακός - / - / Βόλλεϋ: Ολυμπιακός - / -

Τετάρτη 18 Φεβρουαρίου 2009

Ντομί vs Saint Etienne

Ένα παιχνίδι που περιμέναμε καιρό, αλλά δυστυχώς όλοι μας θέλουμε να το ξεχάσουμε σύντομα. Μακάρι να γινόταν να το διαγράψουμε από τη μνήμη μας, έτσι ώστε να μην έχουμε καμιά ανάμνηση από ένα εφιαλτικό βράδυ. Ο Ολυμπιακός θυμήθηκε το κακό του ευρωπαϊκό πρόσωπο και το χειρότερο είναι πως δεν αγωνιζόταν με κάποιο από τα μεγαθήρια της Ευρώπης. Ζήσαμε άλλη μια ευρωπαϊκή ήττα από την Saint Etienne αυτή τη φορά και αυτό είναι κάτι που εξοργίζει. Οι Γάλλοι μπορεί να έχουν τη δικιά τους ιστορία εντός των συνόρων τους, αλλά δεν είναι η ομάδα που τρομάζει. Και κάπου εκεί ίσως να βρίσκεται και η παγίδα μέσα στην οποία έπεσε ο Ολυμπιακός. Μπορεί να φλερτάρουν με τον υποβιβασμό, αλλά μέχρι τώρα στην ευρωπαϊκή τους πορεία έχουν μόνο θετικά αποτελέσματα. Κάποιος μήπως δεν μελέτησε σωστά τον αντίπαλο μας;

Η ομάδα με τη βοήθεια του κόσμου της, που για άλλη μια φορά δημιούργησε φανταστική ατμόσφαιρα, μπήκε δυνατά στο ξεκίνημα της αναμέτρησης και πίεσε τους Γάλλους όσο μπορούσε. Έγινε μια προσπάθεια να δούμε τη συνταγή του αγώνα με τη Μπενφίκα, αλλά δυστυχώς το είδαμε από την ανάποδη. Μπορεί να σκόραρε ο Τοροσίδης στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης, αλλά το ταμπλό έγραψε λίγο αργότερα 0-1, αφού το γκολ σωστά ακυρώθηκε ως οφσάιντ Ισως να ήταν και η μοναδική σωστή απόφαση που σφυρίχτηκε στη διάρκεια του αγώνα...Αλήθεια κύριε Πλατινί τι έχετε να πείτε για τη φανταστική διαιτησία του Πορτογάλου διαιτητή; Είστε ευχαριστημένοι όλοι εκεί στην Ουέφα; Οχι πως χάσαμε από τη διαιτησία, αλλά έβαλε κι αυτή το χεράκι της στη διαμόρφωση του αποτελέσματος. Δεν θα ασχοληθώ άλλο, γιατί θα ξεφύγω...και θα ξεχάσω να δώσω συγχαρητήρια...

Πως όμως φτάσαμε στο 0-1 στο 12ο λεπτό κι ενώ είχαμε τον έλεγχο του αγώνα; Ας είναι καλά ένα παλικάρι που λέγεται Ντομί. Ένας Γάλλος που μας κουβάλησε ο Σόλιντ και το καλοκαίρι τον είχαν για σουτάρισμα...Ένας παίχτης με σπάνιο ταλέντο και μοναδικές ικανότητες...θυμάστε τον Ρομπέρτο Κάρλος;Ε...ο Ντομί καμία σχέση...Και θα σταματήσω εδώ γατί θα πω βαριές κουβέντες για πάρτη του. Έτσι λοιπόν οι Γάλλοι προηγήθηκαν μετά από δικό του τραγικό λάθος, αφού ήθελε να το παίξει μπαλαδόρος και να ντριπλάρει έξω από τη περιοχή μας. Τι έγινε; Έχασε τη μπάλα που έπρεπε να την έχει στείλει στην εξέδρα και ο Νικοπολίδης μάζεψε τη μπάλα από τα δίχτυα του. Με το Ντομί δεν τελειώσαμε...

Κι έτσι είδαμε έναν άλλο αγώνα από εκείνο το σημείο και μετά. Η ψυχολογία έπεσε στον πάτο κι άρχισαν να φαίνονται οι αδυναμίες της ομάδας. Ποιες αδυναμίες; Ρωτήστε τον πρόεδρο που είναι ευχαριστημένος με την Ελλάδα και τα χο χο χο του. Κακή κυκλοφορία και αβίαστα λάθη...η ομάδα κομμένη στα δυο κι έτσι η Saint Etienne έμοιαζε με ομαδάρα. Λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου ο Ολυμπιακός άγγιξε και την ισοφάριση, αφού οι Γάλλοι δεν ήταν κάτι το τρομερό. Μέχρι τότε ο Ολυμπιακός τους είχε κάνει ομάδα. Δυστυχώς όμως στο 38ο και 41ο λεπτό Τζόλε και Γκαλέτι αντίστοιχα δεν μπόρεσαν να σκοράρουν στις καλύτερες ευκαιρίες μέχρι εκείνο το σημείο. Και επειδή όπως είπαμε η ψυχολογία ήταν στα πατώματα, η αμυντική λειτουργία ήταν σε τρικυμία και στο 43ο λεπτό είδαμε και το 0-2.

Κάποιοι θα αναρωτιέστε τι έκανε ο Βαλβέρδε ένα ολόκληρο ημίχρονο για να διορθώσει την κατάσταση. Μάλλον ήταν σε άλλο γήπεδο αφού ο Ντομί κατάφερε να βγάλει ημίχρονο, έπρεπε να έχει βγει από το 12ο λεπτό, αλλά ο Βάσκος έιχε άλλη γνώμη. Τελικά ο Ντομί έμεινε στο γήπεδο έχοντας την ευκαιρία να μεγαλουργήσει στο τέλος του αγώνα. Ο Βαλβέρδε άλλαξε τον Παπαδόπουλο με το Ζεβλάκοφ, χωρίς να είναι τραυματίας και φυσικά δεν ήταν χειρότερος του Γάλλου. Όπως είπαμε οι Γάλλοι φαινόντουσαν από τα λάθη των ερυθρολεύκων. Έτσι είδαμε κάποιες καλές ευκαιρίες από τον Ολυμπιακό στο δεύτερο ημίχρονο κι ένα γκολ από πέναλτυ που μάλλον ο διαιτητής το έδωσε για ξεκάρφωμα. Ο Τζόλε σκόραρε και σημείωσε ένα ιστορικό ρεκόρ σε ένα βράδυ που κανείς δεν θα θέλει να θυμάται. Για την ιστορία και μόνο ο Τζόλε στο 63ο λεπτό πέρασε στην πρώτη θέση(15 γκολ) της λίστας των παιχτών που έχουν σκοράρει στην Ευρώπη με τη φανέλα του Ολυμπιακού.

Δυστυχώς ισοφάριση δεν είδαμε ποτέ...τον Οσκαρ όμως τον είδαμε και απόψε...αφού ο Βαλβέρδε δεν μπορεί να τον αποχωριστεί. Και επειδή η βραδιά έπρεπε να κλείσει με μοναδικό τρόπο ο Ντομί μας έδειξε τι κάνει ένας καλός αμυντικός για να βοηθήσει τον επιθετικό να σκοράρει. Μάζεψε τα πόδια του, γύρισε και την πλάτη...και το ταμπλό έγραψε 1-3. Πρόκριση πλέον δεν μπορούμε να περιμένουμε, ας μην κρυβόμαστε πίσω από τα δάχτυλο μας. Θα πρέπει να γίνουν όργια σε μια βδομάδα για να προκριθούμε και δυστυχώς δεν φαίνεται να μπορούμε. Γιατί δεν μπορούμε, ίσως να μην είναι η ώρα να το αναλύσουμε...αλλά μπορούμε να ρωτήσουμε...πρόεδρε είσαι ευχαριστημένος με τα χάλια που έχει η ομάδα; Να ρωτήσουμε και ποιος ευθύνεται ή μήπως κοιτάς τον καθρέφτη και δεν θέλεις απάντηση;

Σχολιαστε το παιχνιδι στο φορουμ των thrylos-fans!

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ερνέστο Βαλβέρδε): Νικοπολίδης, Τοροσίδης, Ντομί, Α. Παπαδόπουλος (46' Ζεβλάκοφ), Άντζας, Ντουντού, Γκαλέτι (65' Ντάρμπισίρ), Πατσατζόγλου, Ντιόγκο, Μπελούτσι, Τζόρτζεβιτς (77' Οσκαρ).

ΣΕΝΤ ΕΤΙΕΝ (Αλέν Περέν): Ζανό, Βαρό, Ταβλαρίδης (75' Μπεναλουάν), Παγιέ, Μιραλάς, Ντερνίς (54' Οτκέρ), Ματουϊντί, Νταμπό, Μασάδο, Μπαγιάλ, Ιλάν (46' Γκομίς).

Απαγορεύεται κατά τον Ν.2121/1993 και κατά τη διεθνή σύμβαση της Βέρνης η αναδημοσίευση και γενικά η αναπαραγωγή - ολική, μερική, περιληπτική - η κατά παράφραση, η διασκευή, απόδοση του περιεχομένου του παρόντος web site με οποιοδήποτε μέσο και τρόπο, μηχανικό, ηλεκτρονικό, φωτοτυπικό, ηχογράφησης ή άλλο, άνευ προηγούμενης έγγραφης άδειας του εκδότη.