Τελευταίοι Αγώνες: Ποδόσφαιρο: Ολυμπιακός - / - / Μπάσκετ: Ολυμπιακός - / - / Πόλο: Ολυμπιακός - / - / Βόλλεϋ: Ολυμπιακός - / -

Κυριακή 22 Φεβρουαρίου 2009

Πρώτος τίτλος τέλος....παμε για άλλα!!!

Σε ένα πολύ όμορφο τελικό ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε για μια ακόμα φορά να υπερνικήσει τον αιώνιο αντίπαλο του και έφυγε ηττημένος από το κλειστό του Ελληνικού.Ο αγώνας ήταν μια διαφήμιση του μπάσκετ και οι δύο ομάδες απέδειξαν οτι δίκαια θεωρούνται από τις καλύτερες ομάδες της ευρώπης.Παίκτες παθιασμένοι που διψούσαν για νίκη και τίτλο,πρόσωπα αποφασισμένα και δυναμικά στις κινήσεις τους,προπονητές τέλεια διαβασμένοι και έτοιμοι να απαντήσουν στη σκακιέρα των κινήσεων μέσα στον αγώνα.

Το τελικό σκόρ (70-80) κάθε άλλο παρά αντικατοπτρίζει την εξέλιξη του μάτς και αδικεί κατάφορα την προσπαθεια που κατέβαλαν οι ερυθρόλευκοι για τη πρώτη κούπα της χρονιάς.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Παναθηναικό πιο ελεύθερο στις κινήσεις του και λιγότερο αγχωμένο σε αντίθεση με τον Ολυμπιακό που ναι μεν ήθελε και προσπαθούσε με λογική στις επιθέσεις του αλλά η νευρικότητα και η μέτρια έως κακή οργάνωση παιχνιδιού από τους Γκρίρ και Χαλπερίν καθώς και τα γρήγορα δυο φάουλ του Νίκολα Βούισιτς δεν του επέτρεψαν να κάνει το παιχνίδι του.

Τα πρώτα πέντε λεπτά η ομάδα μας έμοιαζε κυρίως επιθετικά εκτός συστημάτων.Η οργάνωση του παιχνιδιού ήταν πολύ αργή και η δυνατότητα για εύκολα καλάθια ακόμα και σε σετ παιχνίδι ήταν μηδενική.Ο Παναθηναικός στηρήχθηκε σε αυτό το διάστημα στο Πέκοβιτς και στις καλές πάσες που έπαιρνε μέσα στο καλάθι και σε δύο τρίποντα.Τα πάντα βελτιώθηκαν με την ταυτόχρονη σχεδόν είσοδο στον αγώνα των Παπαλουκά και Πάργκο.Ο πρώτος πραγματικα σήμερα ήταν ο γνωστός μεγάλος παίκτης που μπορεί να κάνει τη διαφορά και να ανεβάσει επίπεδο τον Ολυμπιακό.Ο δε Πάργκο έτρεξε περισσότερο από το μέτριο Γκρίρ και πέρασε μερικές όμορφες αλλα κυρίως γρήγορες πάσες στους ψηλούς της ομάδας μέσα στο καλάθι ενώ εκτέλεσε και με επιτυχία μερικές φορές όταν του δόθηκε η η δυνατότητα.

Το αρχικό μούδιασμα των ερυθρολεύκων διαδέχθηκε η τρομερή ενέργεια στα ριμπάουντ και χάρη στη μαχητικότητα των ψηλών αλλά και κοντών παικτών που βρίσκονταν στη πεντάδα της ομάδας η ομάδα μας βελτίωσε αισθητά την εικόνα της.Η άμυνα πήγαινε από το καλό στο καλύτερο και αν έλειπαν τα κενά διαστήματα μέσα στον αγώνα στο πρώτο μέρος ο Ολυμπιακός θα έκλεινε το ημίχρονο προηγούμενος στο σκορ.Τελικά ο παναθηναικός βρέθηκε σε θέση οδηγού και το ημίχρονο τελείωσε με 30-32.

Η συνέχεια του ματς ήταν σε κάθε περίπτωση αμφίροπη και οι ισορροπίες λεπτές.Ο Ολυμπιακός μπήκε πιο ελέυθερος στον αγώνα και προηγήθηκε με 45-40 με τον Παπαλουκά να δίνει τα ρέστα του και τον Γκρίρ να βοηθάει όσο του επέτρεπε η ασφυκτική άμυνα των πρασίνων.Τα 3 φάουλ ωστόσο του Βασιλόπουλου σε συνδιασμό με τα 3 φάουλ που είχε στο ημίχρονο ο Γιάννης Μπουρούσης ανάγκασαν το προπονητή του Ολυμπιακού να καταφύγει σε λύσεις ανάγκης με τον Μιλόσεβιτς να μαρκάρει τον Διαμαντίδη και να προσπαθεί να ανταπεξέλθει ανεπιτυχώς στο μαρκάρισμα του όπως το ίδιο συνέβει νωρίτερα και με το μαρκάρισμα του Περπέρογλου από τον Γιοτάμ Χαλπερίν που ναι μεν ήταν κακός επιθετικά αλλά στην άμυνα έπαιξε παθιασμένα σε όλο τον αγώνα και προσπάθησε να δώσει όλο του το είναι για να φύγει ο Ολυμπιακός με το πρώτο του κύπελλο.

Η μέτρια παρουσία του Νίκολα Βούισιτς στοίχησε στον Ολυμπιακό ειδικά στην άμυνα του και οι Σπανούλης και Διαμαντίδης άρχισαν να ρολάρουν και να βρίσκουν λύσεις για τους πράσινους.Το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε με τις δυο ομάδες ισόπαλες με 53-53 με εύστοχο lay up από τον Λιν Γκριρ στη λήξη του αγώνα..

Η συνέχεια ήταν και πάλι αμφίροπη.Οι δύο ομάδες επί πέντε λεπτά εναλλάσσονταν στο σκορ και το ματς πήγαινε πόντο πόντο αλλα στα τελευταία πέντε λεπτά λίγο η κούραση των παικτών του Ολυμπιακού λίγο η ανετοιμότητα τους λίγο η απειρία των νεαρών παικτών της ομάδας μας στοίχισε και με τρια συνεχόμενα τρίποντα ο Δημήτρης Διαμαντίδης έδωσε ένα ξεκάθαρο μήνυμα νίκης για τους πράσινους.Ο χρόνος που απέμενε ήταν λίγος και σε μόλις 3 λεπτά αγώνα λίγα μπορούσαν να αλλάξουν.Οι ερυθρόλευκοι προσπάθησαν αλλά η απογοήτευση είχε διαδεχθεί τη πείνα για τη κατάκτηση του τροπαίου.Η ήττα ήρθε φυσιολογικά μετά από ένα πολύ καλό παιχνίδι και από τις δυο πλευρές.

Δεκάλεπτα :13-16,30-32,53-53,70-80

Ολυμπιακός (Παναγιώτης Γιαννάκης): Παπαλουκάς 13 (1τρ., 3ασ.), Πελεκάνος, Πρίντεζης 9, Βούιτσιτς 4, Μιλόσεβιτς, Μπουρούσης 10 (10ρ.), Χαλπερίν 3 (1τρ.), Γκριρ 11 (1τρ.), Πάργκο 7 (1τρ.), Βασιλόπουλος 8 (2τρ.), Έρτσεγκ 2, Σχορτσανίτης 3.

Παναθηναϊκός (Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς): Γιασικεβίτσιους 10 (1τρ.), Σπανούλης 9, Περπέρογλου 9 (2τρ.), Μπατίστ 12, Φώτσης 13 (2τρ.), Χατζηβρέττας, Νίκολας 6 (2τρ.), Τσαρτσαρής, Διαμαντίδης 16 (3τρ., 8ρ., 5ασ.), Πέκοβιτς 5.

Αξίζουν συγχαρητήρια στους τρείς διαιτητές Ζαβλανό-Βορεάδη-Κορομηλά που για πρώτη φορά αρκέστηκαν στο 55-45 υπέρ του Παναθηναικού στα σφυρίγματα τους και έδωσαν την ευκαιρία στον Ολυμπιακό να μείνει μέσα στον αγώνα και να διεκδικήσει τη νίκη μέχρι τα τελευταία λεπτα του αγώνα!Ελπίζουμε βέβαια την επόμενη φορά να βλέπουν περισσότερο τα κινητά και αντιαθλητικά σκριν του Μπατίστ και να τα σφυρίζουν χωρίς φόβο και πάθος...ίσως οι μελανιές στους μοιρούς των Παπαλουκά και Γκριρ είναι η ζωντανή απόδειξη για τα παραπάνω.Κατά τα άλλα προσπάθησαν να κρατήσουν τις ισορροπίες ως ένα σημείο και να μοιράσουν το καρπούζι στη μέση.Στο πρώτο μέρος το κατάφεραν πολύ καλα στο δεύτερο υστέρησαν...ίσως στο μέλλον να είναι σε όλο τον αγώνα ακριβοδίκαιοι και να παίξουν 50-50 και για τους δυο.Όσο ζει κανείς ελπίζει!!!

Προσωπική μου άποψη είναι οτί δεν αξίζουν δάκρια για το σημερινό Ολυμπιακό.Θα ήμουν ευτυχισμένος αν οι παίκτες της ομάδας πάλευαν όλα τα παιχνίδια φέτος με το πάθος που έδειξαν σήμερα.Θα ήμουν απόλυτα ευτυχισμένος αν κάποτε κάφερναν να κάνουν την υπέρβαση,έμεναν συγκεντρωμένοι στον αγώνα επί 40 λεπτά και απέφευγαν τα κουτά λάθη.Το σημαντικό στο μπάσκετ είναι να έχει μια ομάδα καρδιά και να τη καταθέτει μέσα στο γήπεδο με πρώτη ευκαιρία,το σημαντικό είναι η ομάδα να παλευει και να τα δίνει όλα σαν μια γροθιά και αυτή είναι συνταγή που αν μείνει σταθερή θα οδηγήσει σε τίτλους.Η αρχή δεν έγινε ούτε και σήμερα αλλά στο μέλλον ίσως τα πράγματα είναι διαφορετικά.Το μπάσκετ είναι άθλημα λεπτομερειών και τύχης εκτός από δουλείας και μυαλού.Στα κρίσιμα σημεία φάνηκε οτι είτε δεν ήμασταν τυχεροί,είτε δεν ήμασταν συγκεντρωμένοι όσο έπρεπε είτε οτι δεν ήμασταν έτοιμοι για το κάτι παραπάνω.Ο κόσμος της ομάδας διψάει για επιτυχίες και πολύ σωστά αλλά κανείς δεν έγινε βασιλιάς μέσα σε μια βραδιά παίζοντας με καθαρά μέσα.Χρειάζεται πολύ δουλειά που γίνεται και γενική συσπείρωση για να αλλάξει μια δυσάρεστη κατάσταση.Όσο με πληγώνεις τόσο με πορώνεις λένε και προσωπικά αυτό με αντικατοπτρίζει απόλυτα.Η συνέχεια στο τελικό της επόμενης κυριακής στο γεμάτο ΣΕΦ.Νίκη και μόνο νίκη παιδιά για το κόσμο του Ολυμπιακού και τους εαυτούς σας.Αν παίξετε όπως σήμερα με την έξτρα δική μας ενίσχυση δεν χάνετε με τίποτα.Πάμε δυνατά για ένα μεγάλο και δυνατό Ολυμπιακό πίστη στην ομάδα και συμπαράσταση μέσα σε κόσμια και αθλητικά πλαίσεια!